Сайт вчителя математики та основ здоров'я Ткачук Інни Володимирівни

   





Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Besucherzahler
счетчик посещений

Правила безпеки користування електроприладами

Правила безпеки користування електроприладами, при поводженні з джерелами електроструму

 

Тема 1.  Поняття про джерела струму, їх небезпечність для життя та здоров’я людини.

Мета: ознайомити учнів із джерелами струму та їх небезпечністю для здоров'я людини; учити розумно виходити з несприятливих ситуацій і пояснити можливі способи їх уникнення; виховувати бережливе ставлення до свого життя і здоров'я.

Хід бесіди.

І. Повідомлення теми та мети бесіди.

ІІ. Основний матеріал бесіди.

Що таке електричний струм?

Електричний струм — наш вірний помічник у багатьох хатніх справах. А ще без нього ані телевізор не переглянеш, ані музику не послухаєш, ані на комп'ютері не пограєш. За невмілого поводження електрика з вірного помічника може перетворитися на смертельного ворога

Поняття про джерела струму

Джерелом електричного струму в помешканнях є лінії електропередачі струму з атомних, теплових та гідроелектростанцій. У квартири подається електрострум напругою 220-240 Вольт. В окремих випадках у школі та побутових умовах електрострум може мати напругу 380 Вольт. Проте електрострум такої напруги є небезпечним для життя і здоров'я учнів.

Небезпечними для здоров'я і життя є:

·        Електромагнітне   поле   електронагрівних   приладів   (електроплит, електрорадіаторів,   калориферів,   електропрасок),   електродвигунів   пральних машин, дрилів, циркулярок, телевізорів, магнітофонів, електробритв тощо;

·        Оголені     електропроводи     вводів     електромереж,     внутрішніх електромереж   квартир   і   побутових   приміщень,   поламані   електророзетки, непридатні   для    користування   електропилки,    електророз'єднання;    місця порушень контактів, що перегріваються. Контакти з ними можуть призвести до опіків і навіть до смерті.

·        Особливо    небезпечними    є    спроби    самостійної    реконструкції електромережі: перенесення розеток, проведення розводок. Цю роботу повинен виконувати лише фахівець, який має відповідний допуск.

·        Продукти   горіння   та  тління   ізоляції   внутрішньої  та  зовнішньої електропроводки.

·        Місця коротких замикань і пожежі, викликані електричним струмом.

·        Чому трапляються нещасні випадки від дії електричного струму?

·        Нещасні випадки від дії електричного струму трапляються через пошкодження ізоляції електроприладів, обриви електропроводів, несправні розетки.

·        Важкість ураження електричним струмом визначають за схемою включення людини в ланцюг. Найбільш небезпечним є дотикання людини до двох проводів або провідників струму. Життя людини залежатиме від того, наскільки швидко вона звільниться від контакту з джерелом струму.

Які ви знаєте правила безпечної поведінки при користуванні електроприладами?

Щоб не сталося біди, слід дотримувати певні правила:

 учитися користуватися електроприладами під керівництвом старших;

 користуватися    електроприладами    лише з дозволу дорослих;

перед використанням електроприладів перевірити разом із дорослими їх справність;

 вмикати   електроприлади   сухими   руками у справну розетку;

· виконувати всі настанови або інструкції кожного окремого електроприладу.

Запам'ятайте!

Пам'ятка

1.  Після користування, електроприлади слід вимикати.

2.  Користуватися справними електроприладами.

3.  Не гасити водою пожежу, що виникла від електроструму.

Пам'ятайте, що телевізор, плитку, праску

Вимикати вчасно слід.

Пам'ятай про це, будь-ласка,

Бо наробиш безліч бід.

Як убезпечитися від удару електричним струмом?

Електричний струм є не лише вдома, а і в інших місцях.

·        Якщо побачите дріт, який висить або стирчить, то не чіпайте його руками і не наступайте на нього. Інакше ви зможете отримати сильний удар електричним струмом.

·        Не стійте під деревом під час грози: блискавка може влучити в дерево.

·        Не торкайтеся людини, яка перебуває під дією електричного струму: торкнувшись до неї, ви самі отримаєте удар струмом.

·        Якщо ви купаєтеся в річці чи морі, несподівано почалася гроза, то відразу ж вилазьте з води, адже вона притягує розряди блискавки.

·        У жодному разі не торкайтеся електричних приладів (чи то пральна машина, чи праска, чи міксер або навіть розетка чи настінний вимикач), коли у вас мокрі руки, або коли ви приймаєте ванну. Ви можете отримати сильний удар струмом, тому що вода є провідником електричного струму.

·        У жодному разі не можна торкатися розетки, тим більш встромляти в неї цвяхи, палички та інше.

·        Ідучи з дому, не залишайте електричні прилади ввімкненими.

·        Перед використанням електроприладів перевірте разом із дорослими їх справність.

·        Не вмикайте водночас велику кількість електроприладів, адже це може спричинити пожежу.

·        Не залишайте електроприлади на тривалий час без нагляду.

Візьміть до уваги!

За тимчасового  вимкнення  світла  потрібно вміти:

1.  У темряві орієнтуватися в помешканні.

2.  Користуватися свічками, гасовими лампами, сірниками. Знайте місце, де вони знаходяться.

Загальна характеристика житлового фонду та електромереж

Сучасні будинки повністю електрифіковані, обладнані централізованим водо-, тепло- і газопостачанням. Щоб уникнути непередбачених і небезпечних ситуацій при їхній експлуатації, власники житла зобов'язані знати правила користування цими системами і правила техніки безпеки при роботі з ними.

У недавно побудованих житлових будинках, як правило, один запобіжник "відповідає" за електроплиту, інший — за освітлення, а третій - за розетки. У старих будинках такого поділу немає. Крім того, як мінімум, у половині будинків 40-50-річної давнини мешканці користуються простими одноразовими "пробками" з мутно-білого фаянсу, які при найменшому перевантаженні мережі перегоряють. Елементарне вирішення цієї проблеми полягає в заміні одноразових пробок напівавтоматичними.

Проте основна частина житлового фонду — це старі будівлі. Тому старий житловий фонд Харкова нараховує 3653 будинки (в основному - багатоповерхові). Потребують реконструкції 330 будинків, у яких використовуються газові балони. 125 старих будинків (в основному, приватний сектор і частина будинків-"хрущовок") чекають відселення і зносу. Будинки-"хрущовки" складають 21 % від загальної кількості багатоквартирного житла в Харкові, а по Україні їх 24 %.

У старих будинках мають місце часті аварії каналізаційних мереж. витікання газу, короткі замикання електромереж. У кожному з цих випадків треба   терміново   повідомити   в   ЖЕК   про   несправність   кранів,   прорив каналізаційних     і     водогінних     мереж,     порушення     в     електромережі, теплопостачанні та ін.

Електромережа в старих будинках не розрахована на сучасні електропобутові прилади великої потужності: часто виходять з ладу електрозапобіжники (у побуті так звані "пробки"), коли до однієї розетки через "електротрійники" підключають кілька енергоємних побутових електричних приладів (електричні праски, чайники, обігрівачі тощо).

Найчастіше "пробки" вибиває не лише через перевантаження, а, у першу чергу, через короткі замикання. Симптомом нещастя може служити розетка, що нагрівається. Причиною цього, як правило, є те, що в ній окислилися чи зносилися контакти і струм змушений долати великий опір, внаслідок чого перевантажується вся мережа. Інколи причиною цього може стати включення в розетку навіть малопотужного приладу, наприклад, настільної лампи.

Електричний струм набув широкого застосування в промисловості і побуті. Щодня ми маємо справу з електроприладами: лампами, прасками, телевізорами тощо. Електрострум - наш помічник, але разом з тим він небезпечний.

Статистика свідчить, що найчастіше електричний струм вражає тих, хто користується несправними електроприладами.

Електротравми становлять 2-2,5% усіх виробничих травм. Смертність від ураження електричним струмом складає 9-10%, що у 10-15 разів перевищує смертність внаслідок інших травм.

Навіть легкий миттєвий дотик до струмопровідної частини електроустановки може смертельно уразити людину, не залишивши на її тілі ніяких слідів ушкодження. Смерть у такому випадку настає внаслідок паралічу серцево-судинного і дихального центрів головного мозку.

Місцева дія струму характеризується обмеженими опіками шкіри на місці входу електроструму в організм і виходу з нього. Часто при цьому бувають глибокі опіки, навіть обвуглюються кінцівки та інші частини тіла.

При проходженні електроструму від рук до ніг ним пронизуються усі життєво важливі органи. Проте його спрямування від руки до руки ще не безпечні, бо в цьому разі в зоні густих потоків електронів опиняється серце. Найменше небезпечне проходження електроструму від ноги до ноги.

Ступінь ураження електричним струмом залежить, передусім, від його частоти, напруги, електропровідності середовища та тривалості дії на організм. Немало значить і попереднє самопочуття потерпілого.

Метеорологічні чинники можуть збільшувати або зменшувати дію провідність електричному струму в організмі. Наприклад, небезпека ураження людини струмом на відстані значно зростає через підвищену електропровідність повітря.

Вогкий одяг та взуття, вологість шкіри знижують опірність організму дії електроструму і підвищують його провідність. У підвалах із вогкою долівкою є більша ймовірність проходження через організм електроструму великої сили.

Електротравма можлива і у випадку так званої крокової напруги, що виникає за певних умов на обмеженій ділянці землі. Ураження організму  людини в такому разі настає, коли ноги людини торкаються двох точок землі,  що мають різні електричні потенціали. Крокова напруга утворюється, коли на землю падає високовольтний провід, при заземленні несправного  електрообладнання, при розряді блискавки на землю. У місці крокової напруги щ струм переходить від однієї ноги людини до другої. Небезпечно підходити  до зони обриву провідника електроструму високовольтної лінії на відстань до 8 м.

Несмертельне ураження електрострумом характеризується тимчасовими оглушенням або короткотерміновою непритомністю потерпілого. Проте буває, і що через 1-1,5 години після електроудару вдається урятувати людину.

Тому потрібно тривало, наполегливо проводити заходи, спрямовані на я рятування потерпілого.

Закопувати потерпілого у землю не можна, оскільки це призводить до утруднення дихання його опікових ран, внаслідок чого можливе виникнення s газової гангрени. А дорогоцінний час, необхідний для реанімаційних заходів, буде втрачено. Сама думка, що мовляв, коли людину, ушкоджену струмом, Присипати землею, то електричний заряд, таким чином, виходить у грунт, є хибною.

Нерідко діти, бавлячись, всувають у розетки цвяхи та інші металеві предмети, дістаючи при цьому важкі травми. Тому потурбуйтесь, щоб у вашій домівці братик чи сестричка не робили цього. А найкраще придбати спеціальні затулки, що вставляються в розетки.

Надання допомоги при ураженні електричним струмом

Іноді людина раптово хапається за оголений електричний провід, у руках починаються судоми, тому не може розтиснути їх і звільнитися від джерела струму. Якщо вона притомна, потрібно крикнути їй: «Падай». При падінні руки розтуляться самі по собі.

У таких тяжких випадках-ураження електричним струмом може мати місце втрата свідомості, охолодження, блідість шкіри, слабкий пульс, поверхневе дихання або його відсутність. Перш за все, необхідно вивільнити постраждалого від дії струму, тобто вимкнути струм, а якщо з якоїсь причини це зробити неможливо, відкинути провід, до якого торкається потерпілий. Той, хто надає допомогу, повинен знати, що в першу чергу потрібно вимкнути електрострум, бо, торкаючись до ураженого, він сам може стати потерпілим. Якщо ж вимкнути струм неможливо, необхідно ізолювати себе від землі або від потерпілого: на руки надіти гумові рукавички, а на ноги - сухі гумові калоші і провід відкинути сухою дерев'яною палицею. Якщо поблизу немає цих предметів, можна обмотати руки вовняною тканиною або встати на суху дерев'яну дошку.

Після вивільнення постраждалого від дії струму, йому надають допомогу залежно від характеру ураження.

Ознаки ураження електрострумом

1)  Потерпілий    лежить, схопившись  за    розетку,   електроприлад  чи інструмент, вставлений в електророзетку чи електроприлад.

2) Поруч  із  ним  може  лежати  включений в електромережу  побутовий електроприлад.

3) Відчувається запах палаючого електроприладу чи пластмаси.

4) На шкірі з'явились почервоніння, набряк, ознаки опіку, обвуглювання.

5) Потерпілий лежить непритомний, обличчя бліде.

6) Спостерігаються зупинка дихання й слабке чи відсутнє серцебиття.

7)  Можуть бути уражені й внутрішні органи, через які пройшов струм.

При ураженні електрострумом низької напруги нещасні випадки найчастіше стаються вдома, в магазинах, офісах.

Запам'ятайте! Той, що поспішає на допомогу, з перших кроків потрапляє під дію крокової напруги. Чим ширший крок у зоні електричного кратера, тим він не6езпечніший

Наближатися до потерпілого у зоні електричного кратера необхідно:

а) або стрибаючи на одній нозі, намагаючись зберегти рівновагу;

б) або гусячим кроком:  п’ята крокуючої ноги обов’язково торкається до носка іншої.

Ураження електричним струмом кожної людини залежить від багатьох умов, головною з яких є стан нервової системи, серцевого м’яза, загального опору організму дії струму, опірності тканини в місці входження струму і навколишнього середовища, у якому діє струм. Тому слід пам’ятати, що важко вразити і навіть привести до смерті може звичайний струм напругою 120 вольт.

При ураженні струмом високої напруги найчастіше настає смерть, а якщо потерпілий виживає, залишаються глибокі опіки.

Перша допомога

1. Знайти способи повідомити, щоб було відключене джерело струму. До цього торкатися потерпілого, як це не трагічно, не можна.

2.Викликати швидку медичну допомогу.

3. Якщо потерпілого відкинуло на значну відстань (до 20 метрів) від джерела струму, тоді можливе надання першої допомоги: проведення штучного дихання і непрямого масажу серця.

Будь-яке ураження струмом, навіть, здавалося б, незначне, може бути небезпечним для здоров я, адже його дія на серце, нервову систему і внутрішні органи може виявитися не відразу. Тож у будь-якому разі потрібно показатися лікарю.

Надання ПДНД при ураженні електрострумом

1. Не доторкатися до потерпілого, поки не буде ізольоване джерело струму. Це можна зробити за допомогою гумових рукавичок, дерев’яної сухої палиці, складеної в рулон газети, взуття на гумовій підошві. Якщо навколо вода, перш ніж доторкнутися до потерпілого, необхідно стати на що-небудь, що не проводить струм: пачку газет, дерев’яну коробку, гумовий килимок.

2. Відключити електрострум. При цьому всім потрібно пам’ятати, де знаходиться щит розподілу електроенергії.

3. У разі непритомності потерпілого, зупинки дихання і припинення серцебиття необхідно провести реанімаційні заходи (штучне дихання, непрямий масаж серця).

 4. Викликати   «швидку   допомогу»   і   розповісти   лікарю   про   тип   і тривалість ушкодження електрострумом (якщо це відомо).

5. Потерпілого необхідно постійно заспокоювати.

 Надання медичної допомоги при ураженні електричним струмом.

1. Знеструмити постраждалого. Для цього можна використовувати будь-яку   палицю,   дерев'яну   або   пластмасову  лінійку,   книгу,   згорнену   газету (необхідно користуватися тільки сухими, струмо непровідними предметами!), щоб відкинути провід (Ніколи не забувайте про власну безпеку!)

2.  При раптовій зупинці серця потрібно завдати удару по грудині і почати реанімацію.

3. Якщо постраждалий у стані коми, слід повернути його на живіт.

4. При кровотечі накласти джгути та пов'язки для зупинення крові.

5. При електричних опіках і ранах потрібно накласти стерильні пов'язки.

6. При переломах кісток кінцівок слід накласти імпровізовані шини.

Неприпустимо:

1) наближатися до дроту, що лежить на землі, бігцем або великими кроками;

2) витрачати  час  на  пошуки  рубильника  і   вимикачів,  якщо   можна відкинути або   перерубати   провід   (ножем  або   ножицями  з   ізольованими ручками) або відтягти постраждалого за одяг;

3) торкатися потерпілого без його попереднього знеструмлення;

4)  припиняти реанімаційні заходи до виникнення ознак біологічної смерті (трупних плям).

Електричні травми умовно розподіляють на два види:

1) місцеві, що виникають при ураженні певних частин організму;

2) загальні,   коли   уражається   увесь   організм   внаслідок   порушення нормальної діяльності життєво важливих органів і систем.

При опікові І ступеня відбувається почервоніння шкіри.

При опікові II ступеня з'являються пухирі, заповнені прозорою рідиною.

При опікові ІП-ІУ ступенів відбувається повне руйнування шкіри і розташованого нижче м'язового шару.

Наслідки електротравм теж подвійні: ураження електрострумом функцій органів і систем людини і теплове ураження — опік.

Правила надання допомоги при ураженні електрострумом були розглянуті. А що робити при опіках?

1. Посадити або покласти потерпілого. Покласти його на спину при опіках обличчя, грудей, живота і передньої поверхні стегон і, навпаки, покласти на живіт при опіках спини, сідниць і задніх поверхонь стегон.

2. При опіках, перш за все, потрібно охолодити уражену ділянку:

1) При опіках І ступеня обпечені місця облити великою кількістю води. Охолодження може тривати до 15 хвилин. Разом з тим потрібно враховувати, що надмірне охолодження може призвести до переохолодження. Тому в зимовий час слід враховувати температуру повітря. Після охолодження опечену поверхню потрібно обробити спиртом, одеколоном або горілкою.

2) При опіках ІІ-ІV ступенів обпечену поверхню необхідно обробити піноутворюючими аерозолями або накрити стерильним простирадлом. Поверх стерильного простирадла слід покласти міхурі або пакети із снігом, льодом чи холодною водою. Потерпілому потрібно дати вжити дві-три пігулки анальгіну.

3. Уражені місця можуть набрякати, тому потрібно зняти каблучки, годинник, паски, взуття тощо.

4.Зняти предмети одягу, які згоріли або димлять. Проте, робити це слід тільки в тому випадку, якщо вони не прилипли до уражених ділянок тіла потерпілого. Не можна займати те, що прилипло до місця опіку! Опіки не можна  змащувати   ніякими   кремами,   лосьйонами   чи   оліями!   Не   можна проколювати пухирів!

5. Усі опіки слід захистити, прикривши їх чистою тканиною без ворсу, наприклад, шматком наволочки або простирадла.

6. При великих опіках потерпілому потрібно дати знеболююче.

7.Викликати швидку медичну допомогу.

8. При великих опіках потерпілий у лічені години може втратити до трьох-чотирьох   літрів   рідини.   Тому   при   тривалому   очікуванні   медичної допомоги йому слід запропонувати випити велику кількість рідини.

9. Забезпечити потерпілому повний спокій.

10. Доки  ви  чекаєте швидку медичну допомогу,  спробуйте  вивести потерпілого із шокового стану.

ІІІ. Перевірка знань учнів.

·     Що ми називаємо джерелом струму?

·     Які фактори електроструму небезпечні для життя і здоров’я людини?

·     Назвіть основні ознаки ураження електрострумом.

·     Як надається перша домедична допомога потерпілому від електроструму?

·     Які засоби власної безпеки необхідно вжити при наданні першої допомоги при ураженні електрострумом?

ІV. Підсумок бесіди.

 

 

Тема 2.  Правила поводження з побутовими електроприладами: праскою, холодильником, електроплиткою тощо.

Мета: ознайомити учнів із правилами поводження з побутовими електроприладами; учити дітей розумно поводитися у несприятливих ситуаціях, пояснити можливі способи їх уникнення; виховувати бережливе ставлення до свого життя і здоров'я.

Хід бесіди.

І. Повідомлення теми та мети бесіди.

ІІ. Основний матеріал бесіди.

Відгадайте загадки — і ви дізнаєтеся, про що йтиметься на нашому занятті.

   Всю білизну позбирає

І старанно покупає.

Буде знову вся чистенька,

Незабруднена, гарненька. (Пральна машина)

   Дуже любить він тканини,

Сукні, светрики, гардини.

Всі їх складочки знайде!

Розізлиться — пара йде!.. (Праска)

   Суп, морозиво, ковбаси,

Сало, м'ясо, яйця, кваси...

Все в животику ховає

І свіженьким зберігає. (Холодильник)

   Сніг зимою, сонце літом,

Поле, що чарує цвітом —

Все на чіп він зберігає —

Дуже добру пам'ять має! (Фотоапарат)

   Де кого нагородили,

Де супутник запустили...

Фільми, казочки, новини

Нам транслює щохвилини. (Телевізор)

   Хоч і голосу не має,

Але голосно гукає.

Щоб могли порозмовляти

І про все на світі взнати. (Телефон)

   Сміття все попідбирає,

До пилинки позбирає.

Нам надійний помічник,

Працьовитий робітник. (Пилосос)

   Кілобайти, гігабайти,

Папки, файли, блоги, сайти...

Знань чимало різних має,

Цілий світ про нього знає. (Комп'ютер)

   Може моркву покришити,

Свіжий сік для нас зробити.

Непотрібно йому рук —

Має функцій безліч штук. (Кухонний комбайн)

   Розморожувати вміє,

Що потрібно — розігріє.

Піцу зробить за хвилину,

Нагодує всю родину. (Мікрохвильова піч)

Побутові електроприлади — це електричне або електромеханічне обладнання, що виконує деяку роботу в хатньому господарстві (наприклад, приготування їжі, прибирання тощо). Побутові електроприлади є різновидом побутової техніки.

Якими є побутові електроприлади? Наведіть приклади.

Побутові електроприлади за традицією поділяють на великі й малі.

Великі побутові електроприлади великі за розмірами і важкі. їх установлюють у певному місці й підключають до мережі електропостачання.

Приклади великих побутових електроприладів:

         кондиціонер;

         холодильник;

         пральна машина.

Малі побутові електроприлади портативні. їх установлюють на столах та інших поверхнях або тримають у руках. Часто вони оснащені ручками для зручності перенесення. Малі побутові електроприлади можуть працювати як від мережі, так і від батарейок.

Приклади дрібних побутових електроприладів:

         тостер;

         міксер;

         фен.

Якими є правила експлуатації побутових електричних і нагрівальних приладів?

Користуючись електричними приладами, заборонено:

         залишати без нагляду ввімкнені прилади;

         ставити під розеткою електронагрівальні прилади, адже контакти розетки можуть перегрітися; вмикати у розетку декілька приладів водночас;

         торкатися оголених місць при порушенні електропроводки або оголенні електричного проводу, поломці розетки;

         вмикати несправні електричні праски, самовари та ін.;

         стукати по екрану телевізора, що згас, адже він може зайнятися або вибухнути, тому телевізор необхідно негайно вимкнути;

         використовувати електричні прилади не за призначенням та не ознайомившись попередньо з інструкцією.

Користуючись електроприладами, заборонено:

         вмикати їх через трійник та розміщати під розетками;

         накривати, адже прилад перегрівається;

         використовувати у тривалому режимі.

Правила користування телевізором, електропраскою, електрокип'ятильником, електрозапальничкою.

Користуючись телевізором, потрібно пам’ятати, що:

         його слід ставити в місцях, що не перекривають виходів із приміщення. Найкраще це робити на протилежному від виходу боці на відстані 1-1,5 м від опалювальної системи;

         для того, щоб за потреби негайно його вимкнути, розетка для нього повинна знаходитися у доступному місці;

         не можна залишати його ввімкненим, якщо в кімнаті нікого немає;

         якщо в ньому щось зіпсоване, його необхідно вимкнути і не вмикати до приходу спеціаліста;

         не можна його встановлювати поблизу легкозаймистих предметів (він може загорітися або вибухнути!);

         якщо під час телепередачі в ньому потух екран, у жодному разі не можна по ньому стукати;

         якщо його корпус пошкоджено, з'являються гудіння та потріскування,— він може перегрітися і загорітися.

         Користуючись    електропраскою,     потрібно пам'ятати, що:

         прасувати дозволено лише в спеціально обладнаному місці;

         на столі для неї повинна стояти металева підставка, що запобігає нагріванню дерева та тканини;

         заборонено користуватися несправною праскою, ставити її на стіл без ізольованої підставки.

Користуючись електрочайником чи електросамоваром, потрібно перед вмиканням їх у мережу переконатися, що в них міститься вода, за потреби долити її;

         стежити за поповненням води в цих приладах у мірі її витрачання;

Користуючись електрокип'ятильником:

         у жодному разі заборонено перевіряти рукою, чи нагрілася вода, попередньо не вимкнувши струм. У воду заборонено встромляти будь-що може уразити струмом!

Користуючись електрозапальничкою:

         не можна братися за неї мокрими руками;

         потрібно навчитися водночас однією рукою вмикати електрозапальничку, а другою — газову плиту;

         не можна допускати перекручування, згинання електропроводу.

 Правила користування побутовими нагрівними електроприладами

У кожному будинку є електричні прилади для користування у побуті. При неправильному використанні цих електроприладів може виникнути пожежа. Щоб цього не сталося, слід знати і виконувати такі правила безпечного користування ними.

Правила безпечного користування електроприладами.

1) Користуйтеся тільки справними електроприладами.

2) Не вмикайте одночасно велику кількість електроприладів.  Від цього перегріваються електропровідники, і може виникнути пожежа.

3) Не ставте поблизу легкозаймисті предмети  і матеріали:  від нагрітих і електроприладів вони можуть загорітися.

4) Не можна на тривалий час залишати електроприлади без нагляду.

5) Праски  та інші електронагрівальні   прилади   ставте  на   металеві  та керамічні підставки.

Якщо в електричному приладі з'являється іскріння або чути запах горілої гуми, його негайно слід вимкнути з розетки і покликати дорослих.

Статистика свідчить, що через несправність та неправильну експлуатацію електронагрівних приладів щороку виникає .близько 25% від усієї кількості пожеж. Особливо гострою ця проблема є тепер, коли внутрішній ринок України заповнений електротехнічними виробами іноземного виробництва сумнівної якості. Значна частина їх не має пристроїв захисту та виконана без дотримання елементарних вимог пожежної безпеки.

Аналіз пожеж, що виникають з цих причин, свідчить, що найбільш небезпечними елементами електричного устаткування є проводи, кабелі та шнури живлення. Виникнення пожеж через займання шнурів живлення електричних приладів відбувається внаслідок короткого замикання, перевантаження, пошкодження провідників у місцях кріплення арматури до приладів або штепсельних вилок. Тому споживачам необхідно звертати увагу на якість електротехнічних виробів, які пропонує ринок України. Особливої пильності потребують вироби закордонних виробників, що не сертифіковані в Україні. 

Електронагрівні прилади як причина пожеж

Статистика свідчить, що за 2000 рік у державі внаслідок пожеж загинуло 2411 осіб, у тому числі 148 дітей, а за перше півріччя 2001 року — 1720 осіб, у тому числі 64 дитини.

Ситуація ускладнюється з настанням осінньо-зимової пори, коли збільшується кількість електронагрівних побутових приладів з відкритими спіралями.

Так, у місті Попасна, що на Луганщині, мати пішла на роботу в нічну зміну. Пожежа виникла через елементарне порушення правил пожежної безпеки - використання електрообігрівача, який поставили у вітальні прямо під вішалкою з одягом. Він працював усю ніч, аж поки від високої температури не зайнялися речі. Близько 9-ї години наступного ранку сусіди, запідозривши недобре, викликали пожежників. На підлозі біля ліжок у різних кімнатах лежали тіла хлопчика та його батька.

Доцільно нагадати про небезпеку порушення правил користування електричними прасками, електрочайниками, електрокип'ятильниками тощо.

Так, якщо увімкнений електрокип'ятильник залишається без нагляду, то вода википає повністю й від високої температури скло склянки тріскається, він падає на підлогу чи ковдру, і з цього починається пожежа.

Якщо електрочайник не має автоматичного вимикача, то в разі викіпання води корпус чайника нагрівається до високої температури і плавиться, що теж призводить до пожежі.

Електрична плита, в разі порушення правил експлуатації також може спричинити пожежу, особливо, коли безпосередньо біля розжарених спіралей сушать білизну, складають папір та інші легкозаймисті предмети.

Щоб при користуванні електричною праскою не сталося пожежі, необхідно ставити її не на тканину, а на металеву чи керамічну підставку Насамкінець слід нагадати, що в разі виникнення пожежі треба негайно повідомити дорослих, зателефонувати на "101" і викликати пожежників

Хто постійно забуває вимикати електроприлади, повинен вибирати "розумну" праску з автоматичним відключенням. Коли вона знаходиться у вертикальному положенні протягом 10 хвилин або 30 секунд — у горизонтальному, і до неї ніхто не торкається, праска автоматично відключається. Таку властивість мають майже всі нові прилади.

Парові електропраски сучасних моделей передбачають використання і водопровідної води. У таких випадках потрібно періодично очищати їх, на декілька хвилин опускаючи у слабкий кислий розчин оцтової кислоти.

При купівлі сучасних прасок зверніть увагу на те, чи мають вони знак безпеки європейських країн та інструкцію російською чи українською мовами. Електропраска — дуже небезпечний побутовий прилад. Сучасні праски мають своєрідний захист від аварій. Наприклад, якщо ви пішли, забувши її вимкнути, вона буде тримати температуру, витрачати електроенергію, але не спалахне, тому що спрацює перший рівень захисту. Ще через деякий час спрацює другий рівень захисту. Пожежі вдасться уникнути, проте сама праска зіпсується. Тому, йдучи з дому, не забувайте вимикати електроприлади.

Основні заходи запобігання і правила пожежної безпеки при експлуатації

електричних нагрівальних приладів:

1) нагрівальні   прилади   можна   встановлювати   тільки   на   негорючій підставці достатньої товщини;

2) електронагрівальні прилади не можна ставити під розеткою, оскільки тепло, яке вони випромінюють, може перегріти контакти розетки, що може призвести до пожежі;

3) забороняється залишати увімкненими прилади без нагляду;

4) небезпечно  виготовляти  саморобні  нагрівальні  прилади,  особливо великої потужності, на яку звичайно не розрахована електромережа квартири чи будинку;

5) забороняється вмикати в одну розетку одночасно декілька приладів;

6) необхідно слідкувати за щільністю контактів у місцях приєднання приладів до вилки, клем, між собою та ін.;

7) при порушенні електропроводки або оголенні електричного проводу, поломці електровилки або розетки не можна торкатися до оголених місць;

8)  не можна використовувати електричні прилади не за призначенням або користуватися ними, попередньо не ознайомившись з інструкцією;

9) електронагрівальні    прилади:  електрочайники,    електросамовари, електропраски,   електрокаміни   та   інші   небезпечно   вмикати   в   мережу несправними;

10)  якщо під час передачі згас екран телевізора, ні в якому разі не можна стукати по ньому, бо він може спалахнути або вибухнути. Телевізор необхідно негайно вимкнути і викликати телемайстра;

11) якщо всередину електротехніки, що працює (телевізор, радіоприймач або   інші   прилади),   потрапив   якийсь   сторонній   предмет,   в   першу   чергу необхідно його  вимкнути з мережі, а потім діставати цей предмет. Якщо електроприлад увімкнений у мережу, ні в якому разі не можна лізти всередину нього олівцем або іншими предметами;

12) небезпечно   замінювати   перегорілі   запобіжники   у   телевізорах, приймачах та інших установках саморобними або «завищеними» вставками;

13) забороняється тягнути за електричний шнур руками, тому що він може обірватися і вас ударить струмом.

Навіть перебуваючи на дачі або у гостях, не можна забувати ці правила безпеки і правила гасіння електроприладів, що зайнялися: їх не гасять водою, у першу чергу вимикають з джерела струму!

При експлуатації електропобутових приладів або техніки, пов’язаної з електрикою (електропили, наприклад), може мати місце явища стікання зарядів із загострених провідників, що викликає перегрів і наступне загоряння. Тому металеві частини приладів і машин, що працюють під високою електричною напругою, роблять добре закругленими, а краї металевих стержнів оснащують гладкими кульками. Наявність загострень викликало б стікання зарядів і порушення ізоляції.

Наступне негативне явище, що виникає в побуті (і на виробництві теж) під час роботи з приладами, що живляться електричним струмом, - це електризація тіл. У результаті притягань дрібних часток пилу або предметів, паперу виникає електричний розряд, прилади забруднюються і перегріваються. Наслідком цього може бути загоряння.

Так, наприклад, електризація обшивки літака призводить до порушення радіозв’язку, спотворення показів вимірювальних прилад. А при електризації палива відбувається його забруднення, що є причиною загоряння. Під час руху бензовозів виникає електричний заряд на гумових покришках, наслідком цього може стати розряд між шинами і корпусом бензовозу, а це може спричинити вибух бензину.

Як захист від подібних явищ під час експлуатації приладів, шин, агрегатів передбачені такі заходи техніки безпеки:

1) заземлення усіх агрегатів і приладів, машин;

2) облаштування не струмопровідних підлог і стін;

3) зволоження повітря для боротьби з пилом;

4) застосування антистатиків;

5) наявність металевих ланцюгів, «що тягнуться» за бензовозом, смужок гуми - на легкових автомобілях.

У наших будинках і квартирах все частіше застосовуються електронагрівачі та обігрівачі. При користуванні ними слід пам’ятати про техніку безпеки.

1) Електронагрівачі не можна поміщати під розетками! Контакти розетки можуть перегрітися, що призведе до пожежі.

2) Обігрівачі ні в якому разі не можна накривати. У замкненому просторі повітря припиняє циркуляцію і прилад перегрівається. А якщо спрацьовує система захисту, то обігрівач псується.

3)Не  можна використовувати  обігрівачі  в тривалому режимі.  Їхня потужність досить висока (до 2  кВт),  і  при тривалому включенні може перегрітись або згоріти розетка, що часто призводить до короткого замикання.

4)  Не можна вмикати кілька електронагрівачів (або ламп, телевізорів, холодильників) через трійник. Це призводить до перевантаження розетки, її перегріву і перевантаження цієї ділянки електромережі, що може стати причиною пожежі.

ІІІ. Перевірка знань учнів.

         Що таке побутові електроприлади? їх значення в житті людини.

         Різновиди побутових електроприладів.

         Які ви знаєте правила експлуатації побутових електричних приладів?

         Що потрібно знати, користуючись нагрівальними приладами

         Назвіть правила безпечного користування електроприладами.

         Чому електроприлади є причиною більшості пожеж?

         Яких заходів безпеки необхідно вжити при користуванні електроприладами?

ІV. Підсумок бесіди.

  

 

Тема 3.  Правила  поведінки при виявленні обірваного електричного дроту.

Мета: ознайомити учнів із поняттями «дріт», «електричний провід» та правилами поведінки під час виявлення обірваного електричного дроту; учити дітей розумно поводитися у несприятливих ситуаціях і намагатися уникати їх; виховувати бережливе ставлення до свого життя і здоров'я.

Хід бесіди.

І. Повідомлення теми та мети бесіди.

ІІ. Основний матеріал бесіди.

Що таке «дріт» та «електричний провід»?

Дріт (нім. Draht) — металевий виріб у вигляді гнучкої нитки або тонкого прута.

Електричний провід — металевий провідник з одного або кількох дротів, що утворюють струмопровідні жили.

Проводи є неізольованими та ізольованими. Неізольовані проводи призначені здебільшого для повітряних ліній електропередач, контактних мереж електротранспорту, для антенних пристроїв. Підвішують їх на опорах або сталевих тросах за допомогою електричних ізоляторів і спеціальної кріпильної арматури.

Яку небезпеку приховує обірваний провід ліній електропередач?

Обірваний провід ліній електропередач — це не лише аварійне відключення від електропостачання значної кількості споживачів, але й небезпека для життя людей, особливо дітей.

У жодному разі не можна торкатися до обірваних проводів ліній електропередач та не наближатися до них ближче, ніж на 8 метрів, тому що можна зазнати ураження електричним струмом навіть без безпосереднього дотику до проводу.

Виявивши обриви проводів, гілки, що лежать на проводах, зламані опори високовольтних ліній електропередачі, обриви і провисання проводів електричних ліній, відчинені двері трансформаторної підстанції, а також інші пошкодження електричного обладнання, негайно слід повідомити про них електропостачальну організацію або за телефоном 101.

Що треба робити при виявленні обірваного електричного дроту.

Останнім часом в деяких областях України спостерігаються сильні вітри, грози, зливи. В результаті цих стихійних явищ мали місце обривання проводів повітряних ліній електропередач.

Обірваний провід під напругою являє собою смертельну небезпеку для людей та тварин, які перебувають поруч.

Серйозні ушкодження дістають люди, котрі торкаються обірваних проводів або копають землю в місцях, де прокладено електрокабель.

Щоб не сталося цього, потрібно дотримуватися таких правил безпеки:

1) Не торкатися обірваних проводів: вони можуть бути під напругою. А якщо це  проводи  високої напруги, то  небезпека поширюється  і на земельну ділянку навколо проводу (на яку стікає електричний заряд).

2)  Не торкатися оголених частин обірваного проводу.

3)  Виявивши   обірвані   або   провисаючі   проводи   повітряних  ліній,   слід організувати охорону місця пошкодження, попередити всіх про небезпеку і  негайно сповістити черговому інженеру електромережі  або  службу нагляду,   а   до   прибуття   спеціалістів   обгородити   небезпечну   зону яскравими предметами чи поставити застережний знак.

4)  Необхідно зупинити рух транспорту через обірваний провід.

5)  До   обірваних   проводів   не   можна   наближатися   на   відстань   менше 8 метрів.

Суворо дотримуйтеся цих правил і вимагайте дотримання від інших.

Чим зарадити людині, яку вразив електричний струм?

Намагайтеся оцінити ситуацію.

Якщо потерпілий перебуває під дією струму, то необхідно його звільнити від дії струму. Той, хто надає допомогу, повинен передусім подбати про власну безпеку, бо сам потерпілий у цьому випадку є провідником струму і доторкатися до нього так само небезпечно, як до джерела струму. Якщо причиною травми став обірваний високовольтний провід, його треба відірвати від потерпілого. Зробити це краще сухою палицею, дошкою, скляною пляшкою або іншим предметом, що не є провідником електроструму. Але при цьому треба бути дуже обережним, щоб не потрапити під дію струму виникнення крокової напруги. Наближатися до небезпечної зони і виходити з неї необхідно дрібними кроками, не відриваючи ніг від землі.

Можна підкласти під потерпілого щит, дошки, суху тканину і тягти на них людину в безпечну зону. При цьому самому під ноги потрібно підкласти сухий одяг, стопку газет, суху дошку, автомобільну шину, гумовий килимок. Від травми надійно захистить гумове взуття. Коли є змога, найкраще одягти гумові або шкіряні рукавиці. Можна обмотати руки шерстяною чи шовковою (але тільки сухою!) тканиною.

Якщо людина не втратила свідомості, але не може відірватися від електричного провідника, крикніть їй, щоб вона підстрибнула на місці  (в момент розриву контакту з землею дія струму припиниться). В цю мить різко потягніть потерпілого за одяг від електропровідника.

Якщо після визволення людина почуває себе нормально, її слід заспокоїти, напоїти теплим чаєм, покласти на спину з  піднятими на 30 сантиметрів ногами або на бік з  піднятою головою та коліньми, вкрити теплою ковдрою чи одягом.

Пам'ятайте, що потерпілий повинен обов'язково лежати, ні в якому разі не дозволяйте йому підводитись. Адже струм викликає в організмі серйозні розлади обміну речовин, кровообігу, змінює навіть склад крові, що призводить до тяжких ускладнень.

Лише лікарі, прибувши на місце події, визначать, як бути далі.

Які ви знаєте правила поведінки у разі виявлення обірваного електричного проводу?

         Небезпечно наближатися до обірваного електричного проводу.

         Якщо провід не покрито ізоляцією, то він становить загрозу для життя людини. Торкнувшись його, можна отримати ураження внутрішніх органів.

         Відкинути провід можна лише за допомогою сухої деревини чи гуми.

         Якщо ви побачили обірваний електричний провід, не торкайтеся його та не намагайтеся прибрати. Негайно повідомте дорослих про місцезнаходження обриву

ІІІ. Перевірка знань учнів.

         Що треба робити, якщо ти бачиш електропровід?

         Чому збирачі металобрухту стають жертвами електроструму?

         Чи відомі тобі такі випадки ? Розкажи про це.

         Чим і як допомогти людині, яку вдарив електрострум?

         Що ви запам'ятали про дріт та електричний провід?

         Яку небезпеку становить обірваний провід ліній електропередач?

         На яку відстань не можна наближатися до обірваних проводів ліній електропередач? Чому?

         Назвіть правила поведінки у разі виявлення обірваного електричного проводу.

ІV. Підсумок бесіди.

 

 

Тема 4.  Правила  поведінки поблизу електрощитів, ліній електропередач.

Мета: ознайомити учнів із поняттями «електричний щиток», «лінія електропередач» та з правилами поведінки поблизу електричних щитків та лінії електропередач.

Хід бесіди.

І. Повідомлення теми та мети бесіди.

ІІ. Основний матеріал бесіди.

Електричний розподільний щит, щиток — загальна назва розподільної електроапаратури, що розміщується на сходовому майданчику або в квартирі. Розподільний щит — місцезнаходження засобів захисту електричних мереж, розподілу та обліку електроенергії, зазвичай установлюють на металевому щиту у спеціальній шафі або ящичку і замикають на ключ дверцятами.

Лінія електропередачі (ЛЕП) — один із компонентів електричної мережі, призначена для передавання електричної енергії. Розрізняють кабельні та повітряні лінії електропередачі.

На яку небезпеку наражається людина, яка перебуває поблизу електричних щитків і лінії електропередач?

Небезпечно перебувати поблизу електричних щитків і лінії електропередач. Пошкодження ліній електропередачі призводить до припинення енергопостачання споживачів, а також до випадків електротравматизму людей.

Необхідно знати, що смертельно небезпечним для людини є не лише дотик, а навіть наближення до проводів лінії електропередач.

Які правила потрібно пам'ятати для того, щоб уникнути ураження електрострумом?

Для запобігання нещасним випадкам необхідно запам'ятати, що ЗАБОРОНЕНО:

         підніматися на опори електропередач, на електроустаткування трансформаторних підстанцій, демонтувати їх елементи, а також відчиняти двері та люки цього обладнання;

         вставляти у вентиляційні отвори електричних підстанцій сторонні предмети;

         заходити за огородження, а також у приміщення електричних підстанцій;

         наближатися або накидати на електричні проводи та ізолятори різноманітні предмети (дріт, палки і т. ін.);

         улаштовувати ігрові та спортивні майданчики та проводити спортивні змагання в охоронних зонах ліній електропередачі;

         запускати поблизу повітряних ліній електропередачі спортивні моделі літальних апаратів, повітряних зміїв;

         піднімати високо жердини, вудилища та інші предмети, проходячи або пропливаючи на човні під проводами високовольтних ліній електропередачі;

         перебувати біля повітряних і кабельних ліній під час грози (стояти під проводами або поблизу опор ліній електропередач);

         копати ями, канави в охоронних зонах ліній електропередач;

         саджати дерева та інші багаторічні насадження поблизу ліній електропередач;

         розводити багаття в охоронних зонах ліній електропередачі.

Правила поведінки людей поблизу електрощитової лінії електропередач

Неодноразово кожен із нас знаходився поблизу електрощитової чи лінії електропередач. Щоб не сталося біди, слід дотримуватися таких правил безпеки.

1. Не можна гратися біля електрощитової чи лінії електропередач.

2. Не торкайтесь опор ліній електропередачі.

3. Дотримуйтесь всіх застережень, вказаних на плакатах.

4. Не   можна   використовувати    опори   ліній    електропередачі    для прив'язування тварин.

5. Не   можна   відчиняти   дверцята   електрощитової   шафи,   торкатись руками приладів.

6. Під час дощу і грози небезпечно наближатися до телеграфних стовпів або опор ліній електропередач.

Правила безпечної поведінки

1. Забороняється загромаджувати території, що знаходяться на відстані трьох-п'яти метрів від трансформаторних підстанцій і під'їзні шляхи до них.

2.Поблизу підстанцій не можна:

1) прибудовувати хліви, гаражі, копати льохи;

2) садити дерева;

3) влаштовувати звалища сміття;

4) вставляти сторонні предмети (палиці, металеві штирі) у вентиляційні отвори підстанцій;

5) залазити на дахи підстанцій.

3. Для попередження "нещасних випадків правилами охорони електричних мереж вздовж повітряних ліній електропередач встановлена охоронна зона: два метри по обидва боки від крайніх кабелів.

4.Пам'ятайте, що пошкодження повітряних та "підземних кабельних електромереж, розкрадання електричних повітряних мереж може призвести до смерті.

У будинках  де слабка електропроводка, розрахована на невелику потужність   до    шести   кіловат,    краще встановлювати    електроплити   з блокуванням одночасного ввімкнення усіх конфорок.

Як слід діяти, виявивши провислий або обірваний провід лінії електропередачі?

Категорично заборонено наближатися до обірваного проводу електричної лінії ближче, ніж на 8 метрів. Виявивши провислий або обірваний провід лінії електропередач, а також інші пошкодження електричного обладнання, необхідно негайно повідомити дорослих, не наближатися до нього і зателефонувати про виявлені пошкодження до спеціальної служби свого району.

ІІІ. Перевірка знань учнів.

Тести для перевірки знань учнів

1. Побачивши на вулиці обірваний електропровід, ти:

а)  підійдеш ближче;

б)  негайно повідомити дорослих;

в)  скажеш друзям.

2. Чи можна поблизу електрощитової і ліній електропередач:

а) гратися;

б) торкатися опор;

в) прив'язувати корів.

Так чи ні? - Ні

3. До обірваних проводів можна наближатися не ближче, ніж на:

а)  8 метрів;

б) 10 метрів;

в)  2 метри.

4.  Чи   можна   електричні   прилади,   якими   ми   користуємося   в   побуті, залишати на тривалий час без нагляду:

а) так;

б) ні.

5. Якщо вмикати одночасно велику кількість електроприладів у розетку:

а) вони можугь згоріти;

б) перегріваються проводи;

в) нічого страшного не трапиться.

6. Користуючись праскою, ти ставиш її:

а)  на керамічну підставку;

б) підошвою на стіл.    (

7. У разі пожежі дзвонити:

а) 102;

6) 101;

в) 103;

г) 104.

Запитання

         Що таке електричний щиток, лінія електропередач?

         На яку небезпеку наражається людина, яка перебуває поблизу біля електричних щитків і лінії електропередач?

         Що необхідно запам'ятати для запобігання нещасним випадкам біля ліній електропередач?

         Ваші дії під час виявлення провислого або обірваного проводу лінії електропередач.

         Що треба робити, якщо ти бачиш електропровід?

         Чому збирачі металобрухту стають жертвами електроструму?

         Чи відомі тобі такі випадки ? Розкажи про це.

         Чим і як допомогти людині, яку вдарив електрострум?

ІV. Підсумок бесіди.