Класний журнал і щоденник учня

Про класний журнал

Основним документом класу є класний журнал. Класний керівник починає заповнювати його на самому початку навчального року і веде журнал упродовж року. Всі необхідні записи він робить самостійно, не залучаючи до заповнення журналу учнів класу

Класний керівник повинен:

вивчати журнал не рідше одного разу на тиждень, спостерігаючи за успішністю своїх вихованців;

завжди знати причини пропусків учнями навчальних днів і окремих уроків;

завжди бути в курсі переживань і труднощів своїх вихованців;

тісно   співпрацювати з учителями-предметниками, пояснювати й доводити до їхнього відома всі проблеми учнів;

чітко й акуратно робити записи в журналі;

виконувати всі вимоги навчальної частини.

Підсумкові оцінки за кожний семестр або рік заносяться класним керівником у зведену відомість. Класний керівник записує в класному журналі імена і прізвища учнів за абеткою, заповнює розділ «Загальні відомості про учнів», відзначає кількість уроків, пропущених учнем, і підбиває підсумки про кількість днів і уроків, пропущених кожним учнем за семестр і навчальний рік.

Класний керівник відповідає за стан журналу свого класу стежить за систематичністю ведення журналу  вчителями-предметниками, що працюють у класі, аналізує успішність учнів, об'єктивність виставлення підсумкових і семестрових оцінок, відомості про батьків.

Якщо в житті дитини та в її родині відбулися які-небудь зміни, класний керівник зобов'язаний негайно зафіксувати їх у своєму класному журналі (змінилася адреса, телефон, сімейна ситуація).

З допомогою класного журналу класний керівник підбиває підсумки успішності класного колективу за навчальний тиждень. Класний керівник повинен щотижня аналізувати успішність учнів і повідомляти батьків про їхні навчальні результати.

Форми повідомлення можуть бути різними: запрошення для індивідуальної бесіди, виставлення оцінок у щоденник класним керівником, виписування ним на окремому аркуші оцінок із журналу та вклеювання їх у щоденник учня.

Класний керівник систематично аналізує навчальну ситуацію у своєму класі за предметами і звертає увагу вчителів-предметників на:

накопичуваність оцінок;

об'єктивність виставлення оцінок;

індивідуальну роботу з дітьми, що часто хворіють;

індивідуальну роботу з учнями із високим рівнем навчальних досягнень;

індивідуальну роботу  з проблемними учнями.

Особливу увагу класний керівник приділяє аналізу пропусків занять учнями без поважних причин. При цьому він звертає увагу на такі моменти:

періодичність пропусків занять;

на уроках яких учителів учень найчастіше відсутній;

з ким із однокласників учень пропускає уроки;

уроки якого типу найчастіше учень пропускає (контрольні роботи,

усне опитування тощо);

разом із соціальним педагогом або психологом аналізує причини

пропусків уроків та розробляє способи впливу на такого учня.

Досвідчений класний керівник приділяє велику увагу аналізу участі учня в заняттях з фізичної культури: вивчає участь учнів на цьому уроці, відвідує уроки, аналізує  діяльність у ході уроку учнів, які мають проблеми зі здоров'ям.

У класному журналі класний керівник зберігає план розміщення учнів класу за партами, яким мають керуватися вчителі-предметники на своїх уроках.

Про щоденники учнів

Правила роботи класного керівника зі щоденниками учнів:

Щоденник має перевірятися класним керівником один раз на тиждень.

Учні повинні чітко знати вимоги, які висуває класний керівник до ведення щоденника.

Щоденник учня має відображати результати його навчальних досягнень без акцентування на особистих якостях учня.

Щоденник учня має відображати його активність у житті класу та  результативність його участі в шкільному житті.

Наприкінці тижня учні можуть підрахувати й зафіксувати кількість позитивних оцінок за минулий тиждень. Це приємно й батькам, бо зазирнувши у щоденник дитини, вони  зможуть побачити її досягнення за тиждень.

Щоденники треба використовувати для того, щоб підтримувати учня у складні для нього хвилини життя, тож регулярно своїм записом щиро відзначайте його успіхи та   досягнення.

Записи у щоденниках учнів, які робить класний керівник, не повинні бути однотипними й стандартними. Адже учні, особливо на середньому етапі навчання, дуже ревно ставляться до того, що написав учитель у щоденнику, які слова дібрав, відзначаючи їхні досягнення, чи повторив ці слова в щоденнику іншого учня.

Говорячи про шкільний щоденник, можна запропонувати кілька цікавих заходів, пов'язаних із ним. У багатьох сім'ях шкільні щоденники є родинною реліквією. В архівах багатьох сімей знаходяться щоденники кількох поколінь. У зв'язку з цим цікавою може видатись і класна година, на яку будуть запрошені батьки учнів, дідусі та бабусі і протягом якої прозвучать «щоденникові історії» про значення щоденника у шкільному житті того часу коли вони були дітьми.

Цікавим заходом у межах класної гуморини може стати «Ода щоденникові». Діти вигадують афоризми на слово «щоденник», розповідають фантастичні історії про життя щоденника у різних власників, створюють вірші, присвячені щоденнику, захищають проект щоденника XXI століття.