Математика - це просто!

М.П. Богданов-Бєльский «Усний рахунок»

На картині зображена сільська школа кінця XIX століття під час уроку арифметики при вирішенні дробу в розумі. Учитель - реальна людина, Сергій Олександрович Рачинський (1833-1902), ботанік і математик, професор Московського університету. На хвилі народництва в 1872 році Рачинський повернувся в рідне село Татеве, де створив школу з гуртожитком для селянських дітей, розробив унікальну методику навчання усного рахунком, прищеплюючи сільським дітлахам його навички та основи математичного мислення. Епізоду з життя школи з творчою атмосферою, що панувала на уроках, і присвятив свій твір Богданов-Бєльський, сам у минулому учень Рачинського.

На класній дошці написаний приклад, який учням необхідно розв’язати:

Завдання, що ми бачимо на картині, не могло бути запропоноване учням стандартної початкової школи: у програмі однокласних і двокласних початкових народних училищ не передбачалося вивчення поняття степеня числа. Однак Рачинський не дотримувався типових навчальних курсів; він був упевнений у відмінних математичних здібностях більшості селянських дітей і вважав можливим істотне ускладнення програми з математики.

Ви, звичайно, з легкістю розв’яжете це завдання усно, бо математика – це просто!